Much ado about... Shakespeare!

Μάγεψαν οι μαθητές μας στο αφιέρωμα μας στον μεγάλο Άγγλο ποιητή Σαίξπηρ για τα 400 χρόνια από το θάνατό του.

Τα παιδιά απήγγειλαν στη σκηνή τα αριστουργήματα του συγγραφέα χρησιμοποιώντας νέα και αρχαία αγγλικά από το αυθεντικό κείμενο, με χαρακτηριστική ευκολία και άνεση! Η εμπειρία τους από τον κόσμο του Σαίξπηρ με τις υπέροχες ιστορίες, τους συναρπαστικούς χαρακτήρες και την άψογη χρήση της γλώσσας, ήταν μοναδική.
Η υποδοχή δε, των έργων, από το κοινό ανεπανάληπτη. Γέλια στις κωμωδίες και συγκίνηση στα δράματα. Το κάθε ένα είχε τη δική του ιδιαίτερη πινελιά. Στο τέλος του έργου Ρωμαίος και Ιουλιέτα, γυρίζοντας προς τους θεατές, συνειδητοποίησα πως το πάθος και η αγάπη των μικρών μας ηθοποιών για το έργο, και η δύναμη του λόγου του Σαίξπηρ είχε κάνει τους περισσότερους από εμάς να δακρύσουμε... Δεν γίνονται αυτά σε παιδικές παραστάσεις!!! Η γνώμη όλων είναι πως έχουμε σπάσει κάθε ρεκόρ!
Αλλά και στα χαριτωμένα μας τζουνιοράκια είδα το πιο λαμπερό χαμόγελο της χρονιάς ζωγραφισμένο στα προσωπάκια τους! Μίλησαν αγγλικά, χόρεψαν και τραγούδησαν με την ψυχή τους. Δεν ήθελαν να κατέβουν από τη σκηνή!

Αυτή είναι Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ. Στο σχολείο μας κύριό μας μέλημα είναι τα παιδιά να ΖΟΥΝ τη γλώσσα.

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω το Ίδρυμα Ελπίδα που μας υπέδειξε τον τρόπο να σώσουμε τη ζωή ενός παιδιού αλλά και τους 17 ΝΕΟΥΣ ΔΟΤΕΣ!!! Η γενναιόδωρη πράξη τους είναι τιμή για τους ίδιους, τις οικογένειές τους και την ανθρωπότητα!
Επίσης, να ευχαριστήσω τις υπέροχες γυναίκες που βρέθηκαν και αυτό το χρόνο κοντά στα παιδιά σας και τα στήριξαν στο ταξίδι τους προς τη γνώση. Τις υπέροχες δασκάλες μας!
Συγχαρητήρια και στους μαθητές μας που πήραν τα πτυχία τους το ίδιο βράδυ. Είστε όλοι αστέρια!

Τέλος, οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εσάς τους γονείς, που μας εμπιστεύεστε και στηρίζετε αυτό που κάνουμε, τόσα χρόνια. Χωρίς τη συμβολή σας ούτε εμείς ούτε οι μαθητές θα τα καταφέρναμε να φτάσουμε ψηλά.

Τώρα, ας κρατήσουν τα λαμπερά μας παιδιά, τις όμορφες αναμνήσεις που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς, την προετοιμασία της παράστασης και την απήχηση της για να τους συντροφεύουν στις καλοκαιρινές περιπέτειες τους σε κάποιο γαλάζιο Ελληνικό ακρογιάλι.
Καλές Διακοπές σε όλους αλλά.. όπως είδατε.. προσοχή στα Όνειρα Καλοκαιρινών Νυχτών!!!