Το υπέροχο τέλος του χρονικού μιας πράξης αγάπης!

Mας το χαρίζει σήμερα το Ελληνοαγγλικό Συμβούλιο με τη συγχαρητήρια επιστολή του για την άριστη βαθμολογία των μαθητών μας στις εξετάσεις Cambridge.
Μπράβο στις δασκάλες μας, τις δασκάλες της καρδιάς για όλη την αγάπη και την αφοσίωση και στους καταπληκτικούς μαθητές μας για την επίτευξη των υψηλών στόχων τους!
Η μεγαλύτερη επιτυχία μας όμως δεν είναι η κατοχή ενός πτυχίου. Είναι η άριστη γνώση όχι μόνο του γραπτού αλλά και του προφορικού λόγου. Πόσες φορές δεν έχετε ακούσει τη φράση: «Έχω πτυχίο αλλά δεν μπορώ ή ντρέπομαι να μιλήσω…»; Το να πάρει ένας μαθητής ένα τυπικό προσόν χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα ήταν κάτι που από τη γέννηση του σχολείου μας ήθελα να αποφύγω. Με το πρόγραμμά μας οι σπουδαστές μαθαίνουν να μιλούν αυθόρμητα, χωρίς να μεταφράζουν στο μυαλό τους. Όπως και στη μητρική τους. Γι’αυτό κι εμείς λέμε: ΕΔΩ Η ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΗ! Και το αποδεικνύουμε!
Ευχαριστώ HEC, κα Ντίνα Αλευρά, δασκάλες, γονείς και κυρίως εσάς παιδιά που με κάνετε κάθε χρόνο τόσο υπερήφανη!